چشم انداز انرژی 2020 اتحادیه اروپا
اتحادیه اروپا - ۲۶ خرداد ۱۳۹۱

اطلاعیه کمیسیون اروپا «انرژی 2020-  برنامه ای برای انرژی امن، قابل دوام و ارزان» حاوی اطلاعات مهمی درباره چشم انداز انرژی اروپا در سال 2020 است. گزارش اصلی را می توانید از اینجا دانلود نمایید.

خلاصه ای از مطالب موجود در این سند در ادامه تقدیم می گردد.

ایمن سازی آینده: زمان اروپایی کردن سیاستهای انرژی

چالش انرژی، یکی از بزرگترین آزمون هایی است که اروپا امروزه با آن روبرو می باشد. افزایش قیمت انرژی و افزایش وابستگی به واردات انرژی؛ امنیت و موقعیت رقابتی ما را به خطر می اندازد. به منظور کاهش چشمگیر  میزان انتشار و مبارزه با تغییرات آب و هوایی بایستی تصمیمات اساسی اتخاذ شود. علاوه بر این در دهه آتی به سرمایه گذاری عظیم به میزان تقریبی 1 تریلیون یورو برای ساخت تاسیسات و زیرساخت های متناسب با آینده نیازمندیم.

زمان آن فرا رسیده است که اروپا عزم خود را جزم کند. خوشبختانه، برنامه 2020، ساختار اروپایی کامل و جاه طلبانه ای برای سیاست انرژی در قالب 5 محور عملی ارائه می دهد:

نخست آنکه اروپا در زمینه ی ذخیره ی انرژی از توانایی بالایی برخوردار می باشد. برآوردها نشان می دهد که میانگین ذخیره انرژی خانگی میتواند به میزان1000 یورو در سال برسد. اما چنانچه می خواهیم انرژی بیشتری ذخیره کنیم، باید اهدافی بلندپروازانه داشته باشیم و راه حل های کوتاه مدت و طولانی مدت نوآورانه ای ارائه دهیم. چنین تلاشهایی، مکمل استفاده ی فزاینده ی ما از انرژی های تجدیدپذیر می باشند.

دوم آنکه، نمی توانیم با بازار انرژی چند تکه به راه خود ادامه دهیم چرا که باعث کاهش امنیت عرضه می شود و همچنین مزایای رقابت  عادلانه را محدود می کند. اولویت اصلی، تکمیل بازار داخلی منسجم می باشد. انرژی باید از طریق زیرساخت اروپایی فراهم شود مانند آنچه که بخش های مخابرات و حمل و نقل در طولانی مدت از آن بهره برده اند. تا سال 2015 تمامی کشورهای عضو اتحادیه اروپا EU باید به زیرساخت جدید ملحق گردند.

سوم آنکه، تلاشهای ما باید در جهت تضمین اولویت مصرف کنندگان باشد. شهروندان باید تماما از حقوق خود بهره مند شوند و در زمینه ی  تولید، حمل و نقل و کاربرد انرژی از بالاترین میزان کیفیت، امنیت و ایمنی برخوردار شوند.

چهارم آنکه، در زمینه ی تحقیقات و سیاستهای نوآوری به تغییری عملی نیازمندیم. اروپا دارای چندی از موفق ترین شرکتهای انرژی تجدیدپذیر و موسسات تحقیقاتی می باشد. بنابراین باید این موقعیت  رهبری را حفظ کنیم و مغلوب رقبای خود نشویم.

و نهایتا، باید از موقعیت جغرافیایی-سیاسی خود نهایت استفاده را ببریم. EU دارای بزرگترین بازار انرژی منطقه ای در جهان می باشد-500 میلیون نفر- و یک پنجم مصرف انرژی جهان را به خود اختصاص می دهد. اروپا باید اقداماتش را هماهنگ سازد و با شرکای اصلی خود به شکل منسجمی مذاکره نماید. با وجود این، هرگاه اروپا متحد سخن می گوید، شنیده می شود.

بخش انرژی اروپا، در آستانه ی تغییری بی همتا قرار گرفته است. ذخایر انرژی امن و قیمت های قابل پرداخت در جهت رشد، ایجاد شغل و کیفیت زندگی ما ضروری می باشند. بنابراین اگر که می خواهیم آینده ای درخشان تر را برای بازار انرژی خود تضمین نماییم ، زمانی برای از دست دادن نداریم.

گونتر اتینگر

برنامه ی انرژی 2020

برنامه ای که در گزارش کمیسون اروپا بدین منظور در  در نظر گرفته شده است، شامل 5 مرحله می باشد:

1. کاربرد موثر انرژی که تا سال 2020 معادل 20% انرژی ذخیره می کند.

کاربرد موثر انرژی باید به منظور تغییر الگوهای رفتاری کنونی در تمامی زمینه های سیاستی مربوطه از جمله آموزش و پرورش جریان داشته باشد. همچنین تلاشها باید بر کل زنجیره ی انرژی متمرکز باشد: تولید انرژی، ترابری، توزیع و مصرف نهایی. و کشورهای عضو و مقامات منطقه ای باید بر اجرای کامل سیاستها نظارت کافی داشته باشند: استفاده از سیستم مدیریت انرژی، ایجاد شهر هوشمند،ایجاد رقابت صنعتی و تحقیق در زمینه ی کاربرد دقیق و نوآورانه ی مالیات و قیمت گذاری ها به منظور تشویق تغییرات رفتاری و سرمایه گذاری ها.

2. تضمین جریان آزاد انرژی

چهارچوبهای قانونی باید به شکل مناسب اجرا شوند تا سرمایه گذاران، اعتماد لازم برای سرمایه گذاری در گزینه های جدید تولید، ترابری و ذخیره ی منابع تجدیدپذیر را کسب نمایند. همچنین ایجاد زیرساختهای شبکه ی فشار قوی در تمام کشورهای اروپا به منظور جابجایی انرژی های تجدیدپذیر در میان کشورها از اهمیت بالایی برخوردار می باشد.

3. انرژی امن و قابل خرید برای شهروندان و تجارت

مصرف کنندگان باید میزان مصرف انرژی های فسیلی را کاهش دهند. اگرچه اتحادیه نیز باید امکان دسترسی به انرژی با قیمت مناسب، نفت ساحلی و سوخت هسته ای ایمن و نیز تکنولوژی های جدید انرژی را فراهم سازد.

4. ایجاد دگرگونی در تکنولوژی

برنامه ریزی و مدیریت همه جانبه در سراسر اروپا از اهمیت بالایی در زمینه ی ثبات سرمایه گذاری، اعتماد تجاری و انسجام سیاستی برخوردار می باشد و سبب می شود اروپا در صف اول پیشرفت تکنولوژی باقی بماند. البته در این مورد، کاهش فاصله ی بین تحقیقات و توسعه ی تکنولوژی نقش بسزایی ایفا می کند. همچنین توجه به فناوری های جدید مانند سوختهای زیستی و انرژی با کربن پائین باید مورد توجه قرار گیرد.

5. شراکت بین المللی قوی، بویژه با کشورهای همسایه

رابطه با کشورهای تولیدکننده و ترانزیت، کشورهای با مصرف بالای انرژی و خصوصا کشورهای در حال توسعه، در زمینه ی گسترش بازار انرژی بسیار حائز اهمیت می باشد.

در پایان، با توجه به این امر که سیستم انرژی جهانی در حال ورود به مرحله گذر سریع می باشد، باید توجه نمود که برنامه ریزی تا سال 2020 پاسخ گوی بازار رقابتی انرژی نمی باشد. بنابراین اتحادیه ی اروپا باید پیش ازبسته شدن پنجره فرصت ها، به برنامه ریزی برای محدوده ی زمانی وسیع تری بیندیشد.

 

افزودن نظر

کد امنیتی
Refresh

مدیرعامل

خلاصه سوابق

آخرین کتاب های موسسه

نگاه راهبردی به رفاه و تأمین اجتماعی در کشور

برنامه دولت یازدهم

برای پیشرفت و عدالت

اطلاعات بیشتر

دانلود نسخه الکترونیکی
نگاه راهبردی به رفاه و تأمین اجتماعی در کشور

نگاه راهبردی به انرژی در کشور

جلد اول: نفت - گاز - زغال سنگ

اطلاعات بیشتر

دانلود نسخه الکترونیکی
نگاه راهبردی به رفاه و تأمین اجتماعی در کشور

نگاه راهبردی به رفاه و تأمین اجتماعی در کشور

اطلاعات بیشتر

دانلود نسخه الکترونیکی
نگاه راهبردی به آسیب های اجتماعی کشور

نگاه راهبردی به آسیب های اجتماعی کشور

اطلاعات بیشتر

دانلود نسخه الکترونیکی
نگاه راهبردی به مولفه های سیاست داخلی کشور

نگاه راهبردی به مولفه های سیاست داخلی کشور

اطلاعات بیشتر

دانلود نسخه الکترونیکی

کتابچه های موضوعی

کتابچه های برنامه پیشرفت و عدالت

لیست کامل کتابچه ها