مصر در حال گذار: اوضاع فعلی اقتصادی و تاثیر کمکهای بین المللی
www.carnegieendowment.org - ۱۶ مرداد ۱۳۹۰

دولت مصر، برای حصول مقبولیت عمومی لازم برای گذار سیاسی دائمی، نیازمند بوجود آوردن توسعه اقتصادی محسوس است. آنچه در مصر پیش می­آید در تعیین مسیر سایر قسمت­ های منطقه نقش اساسی دارد.

«یوری دادوش» و «مارینا اتاوی» از موسسه کارنگی و «میشل­ دان» از موسسه شورای آتلانتیک درباره اوضاع اقتصادی فعلی مصر و بهترین روش کمک جامعه بین­ المللی به بهبود اقتصاد مصر، در جلسه­ ای به مدیریت «جفری ژدمین»، مدیر عامل مؤسسه لیگاتوم گفتگو کرده­ اند.

بستر اقتصادی یک انقلاب سیاسی

دادوش چهار نکته اصلی را درباره ارتباط اوضاع اقتصادی مصر با گذار سیاسی فعلی این کشور شرح داده است:

1- پایه­ های محکم: دادوش می­ گوید مؤلفه­ های بلند مدتی که پایه اقتصاد مصر را تشکیل می­ دهند، مثبت هستند. بنابر داده­ های اطلاعاتی- اقتصادی، مصر رشد سریع و اقتصادی متنوعی داشته که توانسته البته با ناهمگونی­ های نسبی درآمد­ها، از پس بحران مالی اخیر، برآید. با این که مصر زیر بار بدهی سنگین و با نرخ بالای بیکاری روبروست، اگر ثبات داشته باشد یا اصلاحات بازار ادامه یابد، همچنان به رشد سریع خود ادامه خواهد داد.

2- اعتبارات کوتاه مدت: دادوش می­ گوید مصر به تزریق کوتاه مدت پول احتیاج ندارد. در واقع مجلس انتقالی، اخیراً پیشنهاد وام از سوی صندوق بین­ المللی پول و بانک جهانی را رد کرده است. دادوش در این رابطه می­ گوید غوطه­ ور ساختن اقتصاد مصر (تزریق کوتاه مدت پول به بازار مصر) بدون وجود شرایط لازم برای استفاده از آن، در واقع می­ تواند ضد تولید باشد.

3- دولت موقت: دادوش اظهار کرد این حقیقت که مصر در حال حاضر توسط یک دولت موقت اداره می­ شود که از مشروعیت لازم برای انجام اصلاحات بلند مدت یا تبیین چشم­ انداز اقتصاد استراتژیک برخوردار نیست به این معناست که این کشور در معرض بروز نشانه­ های مشکلات اقتصادی قرار دارد. وی پیشنهاد کرد که جامعه بین­ المللی باید مطمئن باشند که یک دولت دموکرات، در مسیر اصلاحات بازار حرکت خواهد کرد و این روندی غیر قابل انکار در جهان است.

4- رویکرد جامع: دادوش چنین نتیجه گرفت که جامعه بین­ الملل باید در جهت تبیین رویکرد جامع بلند­مدتی برای کمک به اقتصاد مصر باشد، نه فعالیت­ های از هم گسیخته، ناهماهنگ و تعریف نشده فعلی. چنین رویکرد استراتژیکی بر مبنای تمرکز بر تجارت و سرمایه­ گذاری خصوصی خواهد بود.

موانع سیاسی

دان راجع به اینکه شرایط سیاسی فعلی مصر چه تاثیری برآینده اقتصاد این کشور دارد، گفتگو کرد.

- فساد و پارتی بازی: دان گفت نارضایتی عمومی و گسترش فساد و پارتی بازی به همراه اصلاحات بازار، یکی از دلایلی است که اوضاع اقتصادی مصر از طریق آن به انقلاب اخیر انجامید. اذهان عمومی متوجه شدند که سود اقتصادی، توزیع نمی­ شود و سود حاصل از اصلاحات اقتصادی، به کندی به دست مردم می­ رسد.

- دولت ناتوان: دان یادآوری کرد که ترس از نارضایتی مردم، اعضای دولت مصر را از وزیر گرفته تا کارکنان دون پایه، ناتوان کرده. اعضای دولت، اغلب از بیم بروز اعتراضات عمومی از تصمیم­ گیری، واهمه دارند در نتیجه، حتی کارهای عادی مثل صدور پروانه ساختمان هم انجام نمی­ شود که این امر، آشکارا پتانسیل رشد اقتصادی را عقب می­ نشاند.

- ناظران بین­ المللی: دان به مناقشه درباب تصمیم اخیر مصر، مبنی بر عدم اجازه به ناظرین بین­ المللی برای نظارت بر انتخابات پیش­ رو اشاره کرد. علت حضور ناظران بین­ المللی این است که علاوه بر تمایل برای حفظ شفافیت و مشروعیت انتخابات، بیم آن می­ رود که مقامات مصری، با فشار، بر نتیجه انتخابات، تاثیر بگذارند.

- مشکلات پیش­ رو: دان گفت کابینه انتقالی، حداقل تا شش ماه و شاید تا یک سال آینده باقی خواهد ماند و پتانسیل تغییرات اقتصادی را محدود خواهد کرد. حضور پر­رنگ نیروی نظامی در اقتصاد ملی نیز ممکن است بدون هیچ مشکلی ادامه یابد. دان افزود تنها حزب­ های سیاسی که برنامه اقتصادی پیشنهاد کرده­ اند حزب آزادی و عدالت اخوان المسلمین است که البته برنامه­ شان، خیلی خوب تنظیم نشده است.

تاثیرات محدود

اتاوی با این ادعا که بسیاری از ناظران منطقه­ ای و بین­ المللی معتقدند، مصر در آینده «بهار عربی» در سایر کشورها نقش محدودی دارد، مخالف است. وی می­ گوید تاثیر گسترده مصر، هرچه بود، مدت­هاست پایان یافته است.

- مؤلفه­ های مجزا: اتاوی گفت هر گذاری در جهان عرب، مولفه­ های خاص خودش را دارد و موفقیت مصر، الزاما بر گذار در تونس یا جاهای دیگر موثر نیست. وی گفت غرب نباید تلاش بیشتری برای کمک به گذار در مصر و تقویت اقتصاد آن نسبت به سایر کشورها انجام دهد.

- تجارب شخصی: اتاوی به تفاوت میان معیارهای اقتصاد کلان و تجارب شخصی اشاره کرد. وی گفت تنها معیارهای اقتصادی که مستقیما زندگی فردی را در کوتاه مدت تحت تاثیر قرار می­ دهد و می­ تواند بر سیاست­ های گذار موثر باشد، معیارهای پوپولیست است که اجرای آنها فقط می­ تواند به چشم انداز بلند مدت اقتصادی مصر، ضربه بزند.

- تقویت مناسبات: اتاوی اذعان کرد که کمک اقتصادی ایالات متحده، بیشتر بر روابط دوجانبه مصر و ایالات متحده تاثیر می­ گذارد تا بر گذار دموکراتیک داخلی مصر. وی افزود با این که ممکن است مصر، کمک ها را رد کند، اگر ایالت متحده پیشنهاد کمک نکند، وجهه بدی خواهد داشت.

 

این گزارش به هیچ وجه منعکس کننده دیدگاه موسسه نیست و صرفاً جهت آگاهی علاقه مندان ترجمه و تدوین شده است.


اطلاعات مقاله:

عنوان مقاله منبع

Egypt in Transition: The Current Economic Situation and the Role of International Assistance

شرکت کنندگان

Uri Dadush, Marina Ottaway, Michele Dunne, Jeffrey Gedmin

تاریخ

July 22nd, 2011

منبع

Carnegie Endowment for International Peace

 

افزودن نظر

کد امنیتی
Refresh

مدیرعامل

خلاصه سوابق

آخرین کتاب های موسسه

نگاه راهبردی به رفاه و تأمین اجتماعی در کشور

برنامه دولت یازدهم

برای پیشرفت و عدالت

اطلاعات بیشتر

دانلود نسخه الکترونیکی
نگاه راهبردی به رفاه و تأمین اجتماعی در کشور

نگاه راهبردی به انرژی در کشور

جلد اول: نفت - گاز - زغال سنگ

اطلاعات بیشتر

دانلود نسخه الکترونیکی
نگاه راهبردی به رفاه و تأمین اجتماعی در کشور

نگاه راهبردی به رفاه و تأمین اجتماعی در کشور

اطلاعات بیشتر

دانلود نسخه الکترونیکی
نگاه راهبردی به آسیب های اجتماعی کشور

نگاه راهبردی به آسیب های اجتماعی کشور

اطلاعات بیشتر

دانلود نسخه الکترونیکی
نگاه راهبردی به مولفه های سیاست داخلی کشور

نگاه راهبردی به مولفه های سیاست داخلی کشور

اطلاعات بیشتر

دانلود نسخه الکترونیکی

کتابچه های موضوعی

کتابچه های برنامه پیشرفت و عدالت

لیست کامل کتابچه ها